Czym się kierować przy wyborze kartusza gazowego?
Wędrowanie to przyjemna rozrywka, która wymaga jednak dobrego przygotowania. Doświadczeni amatorzy przygód wiedzą, że jednym z elementów, o którym należy pamiętać jest spożycie ciepłego posiłku, czy chociażby napicie się gorącej herbaty. Co zrobić, żeby niezależnie od warunków mieć taką możliwość? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kuchenki zasilanej kartuszami gazowymi. Pojawia się pytanie: jakie rozwiązanie wybrać? Czym wyróżniają się poszczególne kartusze? I czym kierować się przy ich wyborze? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Kartusz gazowy - dostępne rozwiązania
Kartusz gazowy to pojemnik fabrycznie napełniony gazem, który w większości sytuacji spełnia standard EN417 (oznacza, to jest to „jednorazowy pojemnik metalowy na gaz płynny z zaworem lub bez do przenośnych urządzeń gazowych”). Zastosowanie kartusza w odpowiadającej mu kuchence umożliwia spożycie ciepłego posiłku niezależnie od panujących wokół warunków.
Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów kartuszy gazowych:
- kartusz przebijany, który jest tanim, tradycyjnym rozwiązaniem; opcja ta ma jednak kilka mankamentów, takich jak konieczność wykorzystania całej zawartości pojemnika w jednej lokalizacji (nie ma możliwości zamknięcia zaworu i bezpiecznego przeniesienia go w inne miejsce),
- kartusz gazowy z gwintem, który jest idealny w góry i na dłuższe wycieczki, ponieważ można wykorzystywać go w różnych lokalizacjach; dodatkową zaletą jest fakt, że kartusz gazowy z gwintem występuje w różnych pojemnościach,
- kartusz z systemem Easy Click, który posiada zawór automatycznie odcinający dopływ gazu po odpięciu palnika, co umożliwia jego wielokrotne przyłączanie i odłączanie bez utraty gazu.
Jaki system wybrać?
Po poznaniu podstawowych systemów czas na znalezienie odpowiedzi: jaki kartusz wybrać? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Odpowiedź zależy oczywiście od naszych oczekiwań i potrzeb. Pytania, jakie możemy sobie zadać to:
- Czy będziemy nocować w jednym miejscu czy codziennie gdzie indziej? Czy będzie to aktywny wypoczynek, czy wypoczynek stacjonarny na kempingu?
- W jaki sposób będziemy się przemieszczać?
- Do jakiego kraju się wybieramy?
- Jak przedstawia się temperatura i ogólne warunki w miejscu, które jest celem naszej podróży?
Praktyka pokazuje, że długie wycieczki wymagają zastosowania rozwiązań takich, jak kartusz gazowy z gwintem lub kartusz Easy Click. Należy przy tym pamiętać, że ostatnia propozycja pasuje jedynie do kuchenek Campingaz (lub wymaga użycia przejściówki). Z kolei inne rozwiązania, takie jak kartusz przebijany lub kartusz DIY sprawdzą się tylko w czasie wypoczynku w jednym miejscu. Dokonując wyboru warto też sprawdzić wagę kartusza, jego rozmiar, wydajność i - oczywiście - cenę. To pozwoli nam dobrać opcję, która będzie odpowiadała wszystkim naszym potrzebom.